Vremeplov: 14. 10. 1872. rođen je Dragutin Renarić

Rođen je u Dugom Selu u obitelji željezničarskog nadzornika. Učiteljsku je školu završio u Zagrebu nakon čega seli u Križevce gdje je na Nižoj i Višoj pučkoj školi te Šegrtskoj školi predavao crtanje. U to vrijeme bio je i iznimno društveno aktivan te je bio tajnik znamenitog pjevačkog društva „Zvono“. Godine 1908. napušta Križevce i odlazi u Beč gdje boravi godinu dana studirajući na Grafičkoj školi, a između 1909. i 1911. pohađa studij na Akademiji likovnih umjetnosti u Karlsruheu. Po povratku u Hrvatsku postaje profesor crtanja na vukovarskoj Gimnaziji, a kraće vrijeme radi i u još nekim slavonskim gradovima (Vinkovci, Osijek). Sredinom dvadesetih godina seli u Zagreb, a umirovljen je 1927., što mu je pružilo više vremena za umjetnički rad. U jesen 1939. seli u Križevce, gdje će ostati do smrti 30. travnja 1944. Najstariji ga se Križevčani i danas sjećaju kako je, u teškim ratnim vremenima, hodao gradom radeći crteže i skice za svoje bakropise.

Gradski muzej posjeduje stotinjak Renarićevih radova, mahom akvarela, grafika i bakropisa, omiljenih Renarićevih tehnika. Također u brojnim se križevačkim domovima mogu i danas naći vrijedni Renarićevi radovi.

PREDMET:

Portret Dragutina Renarića koji je napravio slikar Milenko Gjurić (Gradski muzej Križevci GMK-3471)