SUFFest 2024.: Promocija monografije „AK galerija – desetljeće na periferiji“

Promocija monografije „AK galerija – desetljeće na periferiji“
Likovna galerija Gradskog muzeja Križevci

17. 10. 2024. / 18 h

 

AK galerija – Desetljeće na periferiji_knjiga_foto Bojan Koštić

Knjiga “AK galerija – desetljeće na periferiji” izašla je početkom 2024. godine i pregled je prvih deset (plus) godina djelovanja jedine galerije u ovome dijelu Hrvatske posvećene suvremenoj umjetnosti, kao i udruge koja trenutno okuplja 18 članova. Atelieri Koprivnica su koprivnička udruga koja službeno od 2012. godine djeluje u zgradi broj 20 kompleksa bivše vojarne, sadašnjeg kampusa, a u lokalnim su okvirima jedinstven prostor koji spaja upravljanje umjetničkim ateljeima (radnim prostorima) i nezavisnim galerijskim prostorom – AK galerijom (čije je djelovanje pokrenuo Vlatko Vincek, a zatim preuzeo tim AK galerije: Tanja Špoljar, Bojan Koštić  i Petra Travinić). Razmišljajući o tome treba li knjiga predstaviti probrane i reducirane tekstove i programe koji su se odvijali isključivo u AK galeriji ili da njome pokažemo sveukupnost djelovanja galerije i udruge, odlučili smo se za ovo drugo: željeli smo zabilježiti djelovanje ovog prostora točno onakvo kakvo je bilo, bez filtriranja programa, kao dokument jednog vremena i prostora i svega što se u njemu zbivalo, s ciljem arhiviranja (i naravno dijeljenja) svih programskih aktivnosti koje su se odvijale u ovom prostoru te izložbenih, teorijsko-edukativnih i rezidencijalnih projekata koji su dio glavnih programskih linija AK galerije. Knjiga nudi kronološki pregled događanja, uz autorske tekstove predgovora svih izložbi, performansa, akcija, opise predavanja, radionica, događanja za koje nisu pisani autorski tekstovi kao i fotodokumentaciju koja nam je bila važna od samih početaka. Uz to, knjiga sadrži i uvodne tekstove Irene Bekić i Bojana Dmitrovića Krištofića, koji su ispisali svoj doživljaj ovog prostora iz „vanjske“ perspektive nekog tko nije direktno dio ove priče, no tko je u AK gostovao, pratio naš rad, a čiji kustoski i likovno-kritičarski rad izrazito cijenimo. Tekstove objavljene u knjizi velikom većinom je pisala kustosica AK galerije Tanja Špoljar, ali i gostujući povjesničari umjetnosti, kustosi, teoretičari i umjetnici koje smo željeli uključiti u stvaranje jedne priče i jednog prostora koji ima želju biti otvoren, pluralan, živ prostor razmjene, povjerenja, reagiranja, povezivanja, kritičke misli, slobode, ali i druženja i dijeljenja koju umjetnost pokreće. Knjiga obuhvaća 76 autorskih tekstova 19 autora, 1 intervju, 44 kratka opisna teksta događanja, a u AK galeriji u ovih deset godina izlagalo je i gostovalo preko 170 umjetnika te je organizirano oko 140 izložbi, performansa, akcija, prostornih intervencija te sveukupno preko 200 događanja. Tekstovi su popraćeni fotografijama 10 fotografa, a od 2015. godine većinom fotografijama Petre Travinić i Bojana Koštića. Knjiga na 384 stranice nudi pregled svih događanja koji su se kroz zadnje desetljeće odvijali u ovom živom mjestu susreta suvremene umjetnosti i zajednice na periferiji.

Podaci o knjizi:

Nakladnik: Atelieri Koprivnica

Za nakladnika: Tanja Špoljar

Urednica: Tanja Špoljar

Lektura i korektura: Helena Kušenić, Milja Špoljar, Tanja Špoljar

Lektura uvodnog teksta: Helena Jakopiček Sarafimovski

Oblikovanje. Petra Travinić, Bojan Koštić

Dizajn naslovnice: Bojan Koštić

Tisak: Printera grupa d.o.o.

Naklada: 200

Godina izdanja: 2024.

 

Realizaciju knjige sufinancirali:

Ova publikacija je objavljena uz financijsku podršku Zaklade “Kultura nova”. Mišljenja izražena u publikaciji odražavaju isključivo mišljenja autora i ne izražavaju nužno stajalište Zaklade “Kultura nova”.

Publikacija je sufinancirana sredstvima Grada Koprivnice i Koprivničko-križevačke županije.

 

Tanja Špoljar je povjesničarka umjetnosti, dugogodišnje voditeljica i kustosica AK galerije, predsjednica udruge Atelieri Koprivnica i urednica knjige “AK galerija – desetljeće na periferiji”.

 

Tanja Špoljar/CV

Diplomirala povijesti umjetnosti i hungarologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu (mag. hist. art., mag. philol. hung.), 2009. godine završila Kustosku platformu, jednogodišnju teorijsku i praktičnu edukaciju iz područja suvremene nacionalne i međunarodne umjetnosti i kulturne produkcije u Zagrebu. 2008.-2009. radila kao novinarka na HRT-u u emisiji za suvremenu umjetnost i kulturna zbivanja Transfer.

Od 2003.-2007. radila kao vodič u Galeriji Klovićevi dvori na 20-ak izložbi, 2006. radila u Muzeju naivne umjetnosti u Zagrebu, 2007. kao vodič u Muzeju arhitekture u Zagrebu. 2007. osnovala nezavisni kustoski kolektiv Wo_kolektiv s kojim je organizirala izložbe i radionice iz područja umjetničkih praksi (izložbe u galerijama VN, SC, Pravi put u Zagrebu, Galeriji S u Koprivnici, radionice u MM centru u Zagrebu ) do 2010. godine. Vodila radionice u Galeriji SC iz područja suvremene umjetničke prakse, queer kulture, kao i dječje radionice iz područja likovne umjetnosti. U Zagrebu djelovala kao slobodna kustosica i priređivala izložbe suvremene umjetnosti u više galerija u gradu, a u Koprivnici sudjelovala u osmišljavanju i provođenju programa Galerije S. Surađivala s Queer festivalom, Perforacijama i Mesto Žensk festivalom u Ljubljani (suradnja subRosa i Wo_kolektiva) te s časopisima Život umjetnosti i Zarez.

Vanjska suradnica na projektu Muzeja grada Koprivnice Drava Art Biennale (DAB) 2013., 2015., 2017., 2019., 2021. i 2023. godine.

Od 2014. voditeljica programa i kustosica AK galerije i predsjednica udruge Atelieri Koprivnica, do sada organizirala i pisala predgovore za više od 80 izložbi. Trenutno zaposlena kao programska voditeljica i kustosica AK galerije na puno radno vrijeme preko Zaklade Kultura nova,

  1. vanjska suradnica na projektu Muzeja grada Koprivnice Malci muzealci, sudjelovala u organizaciji i provedbi 10 radionica s djecom od 4-12 godina (uz Helenu Kušenić). Predaje mađarski jezik (od 2013. godine), bavi se prevođenjem i pisanjem tekstova iz područja likovne umjetnosti, organizacijom izložbi i pisanjem predgovora i izvan AK galerije.

Od 2019. ponovno pokrenula rad privatne Galerije S koja se bavi produkcijom, prikupljanjem i prodajom grafika hrvatskih umjetnika i umjetnica od 1960-ih do danas. Kao stipendist sudjelovala u studentskim razmjenama u Budimpešti i Debrecenu. Volontirala za Amnesty International, Gong, Crveni križ, trenutno članica i volonterka maMUZa i Foruma udruga nezavisne kulture, redovno pohađa seminare u organizaciji Programa JAKO i PORE kao i seminare iz područja participativnog budžetiranja i radionice iz upravljanja organizacijama civilnog društva. Završila tečaj fotografije u KSETu i FUNK-u, radionice snimanja dokumentarnog filma u vodstvu FADE IN-a. Radila na snimanju 4 dokumentarna filma kao snimateljica, redateljica i montažerka.

Dobitnica medalje Grada Koprivnice za sveukupni doprinos razvoju nezavisne kulture i umjetničke scene u Gradu Koprivnici u 2021. godini.

Urednica je knjige „AK galerija – desetljeće na periferiji“ te autorica većine tekstova.