11. Dani hrvatskih svetaca i blaženika

od 23. do 26. svibnja 2019. u Križevcima

11. Dani HSIB – plakat

U Križevcima će od četvrtka 23. do nedjelje 26. svibnja 2019. biti održani 11. Dani hrvatskih svetaca i blaženika. Pretprogramom i misnim slavljem ove će godine biti tematizirani: sv. Marko Križevčanin, šibenski sveci (Nikola Tavelić, Klara Žižić i Ante Antić), bl. Gracija iz Mula i hrvatski kapucinski sveci (Leopold Bogdan Mandić i Ante Tomičić), a kulturni dio programa sastojat će se od likovne izložbe, okrugloga stola, radionica za djecu na temu hrvatskih svetaca i blaženika, dramsko-scenske igre i projekcije dokumentarnog filma.

Manifestacija će započeti u četvrtak 23. svibnja u 18.30 sati u križevačkoj župnoj crkvi sv. Ane svečanošću otvorenja Dana u kojoj će sudjelovati obojica križevačkih župnika preč. Stjepan Soviček i vlč. Dražen Hladuvka.

Taj je dan posvećen sv. Marku Križevčaninu i molitveni će, književni i glazbeni program njemu u čast izvesti članovi Udruge „Dr. Stjepan Kranjčić“. Misno će slavlje u 19.00 sati predvoditi bjelovarsko-križevački biskup mons. Vjekoslav Huzjak. Glazbeni obol euharistiji dat će zbor župe sv. Ane Križevci.

Nakon mise u Gradskoj će galeriji od 20.15 sati biti održan program pod nazivom „Hrvatski sveci i blaženici u našem narodu“ u sklopu kojeg će biti otvorena izložba akrila i ulja na platnu akademskih slikara Kristine Mareković i Ivice Ivana Marekovića. U programu otvorenja sudjelovat će ravnateljica Gradskoga muzeja u Križevcima Tea Hatadi, rektor Nacionalnog svetišta sv. Josipa u Karlovcu mons. Antun Sente ml., koje i organizira izložbu, zatim likovni kritičar Stanko Špoljarić te autori. U duhovno-glazbenom programu nastupit će dramski umjetnik Dubravko Sidor i kantautor Antonio Tkalec. Izložbu će otvoriti biskup Huzjak. Izložba ostaje otvorena do 9. lipnja.