Vremeplov: 23. 10. 1863. rođen je Mirko Breyer

1. 10. 1863. ROĐEN MIRKO BREYER

Znameniti hrvatski antikvar, bibliofil, kulturno-književni povjesničar, nakladnik, knjižar i prvak hrvatske bibliografije rođen je u Varaždinu, gdje mu je otac Marko vodio trgovinu. Prve godine života provodi u Varaždinu, nakon čega se obitelj seli u Križevce, gdje otac postaje jedan od najuglednijih članova židovske zajednice. Mirko u Križevcima završava pučku školu, nakon čega srednjoškolsko školovanje nastavlja u Varaždinu i Zagrebu, a studira na ekonomsko-komercijalnim školama u Trstu, Beču, Leipzigu, Münchenu i Hamburgu. U Križevce se vraća 1890., a 1903. konačno seli u Zagreb, gdje je sljedeće godine otvorio svoju znamenitu knjižaru i antikvarijat. U Zagrebu se ubrzo profilira kao jedan od najznačajnijih kulturnih radnika u Hrvatskoj, te vodi brojne kulturne i znanstvene institucije. Iako je bio Židov, zbog svojih zasluga za hrvatsku kulturu, preživio je holokaust, mada je nekoliko puta bio zatvaran u logoru Stara Gradiška. Nakon završetka Drugoga svjetskog rata postao je bibliotekar Nakladnog zavoda Hrvatske. Taj je posao obavljao sve do smrti 29. prosinca 1946. godine. Objavio je stotinjak radova u raznim hrvatski časopisima, a njegov znanstveni antikvarijat bio je jedno od središnjih kulturnih i znanstvenih centara Zagreba u razdoblju prije i nakon Prvoga svjetskog rata.

PREDMET:

Dopisnica kojom se Marko Breyer, otac Mirka Breyera, oprašta od svojih prijatelja u Križevcima pošto se seli kod djece u Zagreb. (Gradski muzej Križevci GMK-4904)